Czy nauczanie jest trudne? Dlaczego obcokrajowcy uczą się polskiego? Czy w polszczyźnie można się zakochać? Opowiadam o kulisach pracy nauczyciela języka polskiego jako obcego.
Po tym wywiadzie inaczej spojrzysz na nasz język. Lektor zdradza, czemu obcokrajowcy uczą się mówić po polsku
Z redaktor Anetą Olender z portalu NaTemat, rozmawiamy o tym, czy zagadnienia językowe, które Polakom wydają się oczywiste, dla obcokrajowców muszą być koszmarem.
Nasza rozmowa do przeczytania poniżej.
https://natemat.pl/259537,obcokrajowcy-chetnie-ucza-sie-polskiego-i-obalaja-mit-ze-to-trudny-jezyk
In English, please
Przed nami Dzień Języka Ojczystego – ma on wesprzeć różnorodność językową i przypomnieć, że języki, podobnie jak gatunki zwierząt, narażone są na wyginięcie. W programie „In English, Please” sprawdzimy, czy polszczyzna jest szokiem dla obcokrajowców. Opowiedzą o tym Łukasz Załuski, lektor języka polskiego, i Josh, Australijczyk, który w ciągu kilku miesięcy nauczył się naszego języka. W cyklu „Postcard from…” zaprosimy słuchaczy do stolicy polskiej piosenki – Opola.
Nasza rozmowa do posłuchania poniżej:
https://www.polskieradio.pl/10/9514/Artykul/2905065,In-english-please-19-lutego-godz-1205
Dlaczego dopełniacz jest zły
Z pewnością nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie, a jego nauka to mission impossible. Od tych słów Małgosia Zmaczyńska z Podcastu Radioaktywnego zaczyna naszą rozmowę. Z wideo dowiesz się m.in.: – Czy język polski jest najtrudniejszym językiem na świecie? – Jak wygląda kurs polskiego przez obcokrajowców? – Z jakich powodów decydują się na jego nauczyć? – Ile trwa nauka polskiego? – Prosty sposób, aby zapamiętać, jak wygląda odmiana przez przypadki – Czy Polacy są tolerancyjni? – Jak żyje się obcokrajowcom w Polsce?