English

Cześć!

Witaj na mojej stronie. Gratulacje. Wiem, że trafienie tu wcale nie było łatwe. Podejrzewam, że było trudniejsze niż sądziłeś. Na swojej stronie witam cię słowami Billa Brysona, znakomitego amerykańskiego popularyzatora nauki, który w książce „Krótka historia prawie wszystkiego” pisze, „że abyś był tu i teraz, biliony błądzących atomów musiały w niezwykle wyszukany i wymagający niewiarygodnej koordynacji sposób połączyć się i stworzyć ciebie„.

No dobrze, starczy tej nauki. Powinienem się przedstawić.

polish language polish flag

Mam na imię Łukasz. Całe zawodowe życie zajmuję się językiem polskim – jako autor tekstów i redaktor, a także nauczyciel języka polskiego dla obcokrajowców i konsultant dla firm w zakresie poprawnej komunikacji biznesowej.

Dziennikarz, redaktor i autor tekstów

Od ponad 15 lat współpracuję z różnymi polskimi mediami. Początkowo jako fotoedytor, dziennikarz i redaktor, a w latach 2020–2022 jako redaktor naczelny magazynu popularnonaukowego „Focus”. Obecnie odpowiadam za redakcję serwisu National-Geographic.pl.

Specjalizuję się w tematach technologicznych, historycznych, podróżniczych i motoryzacyjnych. Szczególnie cenię sobie jednak wywiady z ciekawymi ludźmi z całego świata. Wśród najciekawszych moich rozmówców mogę wymienić Reinholda Messnera – himalaistę i podróżnika, pierwszego zdobywcę korony Ziemi, Jego Wysokość Alojzego II, księcia Liechtensteinu, popularnego iluzjonistę Dynamo, a także wybitnego lingwistę i filozofa Noama Chomsky’ego.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lukasz Zaluski (@luke.zaluski)

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lukasz Zaluski (@luke.zaluski)

Moje artykuły można było przeczytać również m.in. na łamach „National Geographic Traveler Polska”, „Mercedes-Benz magazyn”, „Sekretów Nauki”, ELLE Man czy „Fit&Forma”. Portfolio moich tekstów znajdziesz w zakładce „Publikacje”.

Nauczyciel języka polskiego dla obcokrajowców

Jestem absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, na którym w 2005 roku obroniłem pracę magisterską poświęconą Argentynie. Siedem lat później ukończyłem studia podyplomowe z glottodydaktyki polonistycznej, również na UW. Od tego czasu miałem niesamowitą przyjemność pracować indywidualnie i grupowo z cudzoziemcami nad ich praktyczną znajomością polszczyzny i realiów życia codziennego nad Wisłą. Wśród moich uczniów są ludzie pochodzący z pięciu kontynentów, w tym rezolutne dzieci i nastolatkowie. Ich opinie na temat moich lekcji znajdziesz w zakładce „Opinie studentów.

Praca z obcokrajowcami to moja pasja. Od zawsze interesowałem się lingwistyką, strukturą języka i gramatyką. Dzięki zrozumieniu „jak działa mowa” potrafię przygotowywać objaśnienia trudnych zagadnień i różne ćwiczenia pod potrzeby konkretnego ucznia. Lubię też poznawać nowych ludzi. Jestem ciekawy ich kultury i zwyczajów, a wiedzę na ten temat chętnie zamieniam na informacje o moim kraju.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lukasz Zaluski (@luke.zaluski)

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lukasz Zaluski (@luke.zaluski)

Przez dwa lata współpracowałem z Uczelnią Łazarskiego w Warszawie, gdzie prowadziłem lektoraty dla zagranicznych studentów. Jako państwowy egzaminator regularnie biorę udział w przebiegu certyfikowanego egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego przez cudzoziemców.

W pozostałym czasie pomagam indywidualnie warszawskim ekspatom rozwijać ich zdolności komunikacyjne w Polsce – pracowałem m.in. jako prywatny trener językowy pochodzącego z USA prezesa TVN S.A. Udzielam też lekcji online. Jeżeli nie mieszkasz w Polsce, również możesz wygodnie uczyć się ze mną polskiego. Wystarczy komputer i aplikacja Skype. Więcej informacji o lekcjach w internecie znajdziesz tutaj lub bezpośrednio na stronie Italki.

Konsultant języka biznesowego

Jako wieloletni pracownik dużej korporacji wiem, jak łatwo przy opracowywaniu dokumentów biznesowych sięga się po niezrozumiałą nowomowę. W ramach oferty dla firm proponuję m.in. dokładny audyt językowy, czyli weryfikację i korektę stron internetowych, a także dokumentów, formatek, korespondencji, newsletterów, itp. Najczęstsze błędy, które znajduję na stronach www, dotyczą przede wszystkim złej typografii, interpunkcji i – czasami – logiki komunikatu. Tymczasem bezbłędny i staranny język jest wizytówką firmy. Jest również jasnym komunikatem, że przedsiębiorstwo reprezentuje najwyższe standardy w każdym obszarze. Pomagam także w opracowywaniu tekstów marketingowych i produktowych.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lukasz Zaluski (@luke.zaluski)

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lukasz Zaluski (@luke.zaluski)

Zajmuję się także wyspecjalizowanymi warsztatami i szkoleniami z języka i komunikacji dla pracowników działów, którzy nie tylko tworzą dokumenty skierowane do partnerów zewnętrznych firmy, ale również mają z nimi bezpośredni kontakt. Więcej informacji na temat oferty znajdziesz w zakładce „Oferta dla firm”.

Po godzinach

Zainteresowanie językoznawstwem realizuję, samemu ucząc się języków obcych. Poza angielskim (poziom C1 Advanced potwierdzony egzaminem Oxford Online Placement Test) i łaciną (pisemny egzamin dojrzałości zdany na 5) od wielu lat uczę się hiszpańskiego i francuskiego. W szkole średniej poznałem język niemiecki, choć – niestety– nie pociągnąłem tej nauki. Przez kilka miesięcy uczyłem się także tureckiego, który dzięki kosmicznej wręcz regularności, jest moim zdaniem jednym z najbardziej uporządkowanych, a przez to fascynujących systemów językowych na świecie. W tej chwili studiuję język duński.

Uwielbiam podróże. Każdą wolną chwilę poświęcam na aktywność fizyczną. Od wielu lat uprawiam tenis, crossfit i pływanie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Lukasz Zaluski (@luke.zaluski)

Na koniec, jeżeli masz ochotę mnie lepiej poznać, posłuchaj rozmowy,
do której zaprosiła mnie Małgorzata Zmaczyńska z „Podcastu Radioaktywnego”.

Aby się ze mną skontaktować, zadzwoń pod numer telefonu:

(48) 606 212 335

Możesz też napisać na adres lzaluski@gmail.com
lub wysłać wiadomość przez formularz kontaktowy.

Napisz wiadomość

    Zapisz się na

    Newsletter

    Możesz się wypisać w każdej chwili.