Interesujesz się średniowieczem? Koniecznie wpadnij do Torunia. To piękne miasto w północnej Polsce znane jest z niezwykłej średniowiecznej architektury, Mikołaja Kopernika, który tu się urodził, oraz przepysznych pierników
Toruń to jedno z moich ulubionych miast w Polsce. Jest położone na północ i na zachód od Warszawy. Można tam szybko dotrzeć samochodem lub pociągiem. Na pewno warto. Wszyscy Polacy doskonale wiedzą, z czego znane jest to miasto. Niech to będą trzy silne argumenty, aby namówić cię na wizytę w Toruniu.
Na początek polecam krótki film o tym polskim mieście, które znalazło się na liście UNESCO.
Niesamowita średniowieczna architektura
Gród Toruniu powstał już w IX wieku. Znaczenia nabrał jednak dopiero po zajęciu tych ziem przez Państwo Krzyżackie. To Krzyżacy zbudowali tutaj pierwszy warowny zamek, który zburzono po rebelii mieszkańców przeciwko Zakonowi. Toruń był zawsze jednym z najważniejszych miast Polski. Tutaj rozwijała się nauka i nowoczesne myślenie. Miasto zachowało swoją niesamowitą gotycką architekturę. Dziś promując się hasłem, że tu „gotyk jest na dotyk”, to znaczy, że jest łatwo dostępny dla każdego.
Jeżeli tylko interesujesz się średniowiecznymi miastami, koniecznie powinieneś odwiedzić Toruń. Poniżej przydatna mapka zabytkowego centrum.
Mikołaj Kopernik
Najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik, znany na świecie jako Copernicus, urodził się właśnie tu – w Toruniu. Mikołaj Kopernik zasłynął bardzo odważnymi jak na swoje czasy poglądami, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie dzieje się odwrotnie. Do dziś w Polsce mówimy, że Kopernik zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię.
Kopernik urodził się w 1473 roku w kamienicy Pod Lwem przy Rynku Staromiejskim 36. To miejsce jest dzisiaj znane jako Dom Kopernika i jest otwarte dla zwiedzających.
Toruńskie pierniki
Średniowieczny kronikarz Jan Długosz tak pisał o tym co jest w Polsce najlepsze: „Krakowska panna, gdańskie trzewiki i toruńskie pierniki„. Tradycja wypiekania tych słodkich wypieków w Toruniu liczy ponad 700 lat. Toruńskie pierniki były znane w całej Europie. Prawdziwy trening robi się z miodu, jajek, ciemnej mąki i ciemnego cukru z dodatkiem egzotycznych przypraw, takich jak cynamon, goździki, kardamon i lawenda.
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu zaprasza dzisiaj wszystkich turystów do poznawania historii tego przysmaku oraz do samodzielnego upieczenia piernika. To naprawdę świetna zabawa!