English
19 października 2019

Gotyk na dotyk, czyli 3 powody dla których warto zwiedzić Toruń

Łukasz Załuski
Łukasz Załuski

Interesujesz się średniowieczem? Koniecznie wpadnij do Torunia. To piękne miasto w północnej Polsce znane jest z niezwykłej średniowiecznej architektury, Mikołaja Kopernika, który tu się urodził, oraz przepysznych pierników

Toruń tak jak Warszawa, Kraków i Gdańsk leży nad Wisłą (📸VisitTorun.com)

Toruń to jedno z moich ulubionych miast w Polsce. Jest położone na północ i na zachód od Warszawy. Można tam szybko dotrzeć samochodem lub pociągiem. Na pewno warto. Wszyscy Polacy doskonale wiedzą, z czego znane jest to miasto. Niech to będą trzy silne argumenty, aby namówić cię na wizytę w Toruniu.

Na początek polecam krótki film o tym polskim mieście, które znalazło się na liście UNESCO.

Niesamowita średniowieczna architektura

Gród Toruniu powstał już w IX wieku. Znaczenia nabrał jednak dopiero po zajęciu tych ziem przez Państwo Krzyżackie. To Krzyżacy zbudowali tutaj pierwszy warowny zamek, który zburzono po rebelii mieszkańców przeciwko Zakonowi. Toruń był zawsze jednym z najważniejszych miast Polski. Tutaj rozwijała się nauka i nowoczesne myślenie. Miasto zachowało swoją niesamowitą gotycką architekturę. Dziś promując się hasłem, że tu „gotyk jest na dotyk”, to znaczy, że jest łatwo dostępny dla każdego.

Jeżeli tylko interesujesz się średniowiecznymi miastami, koniecznie powinieneś odwiedzić Toruń. Poniżej przydatna mapka zabytkowego centrum.

Toruń
Gotycka architektura Torunia (📸VisitTorun.com)

Mikołaj Kopernik

Najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik, znany na świecie jako Copernicus, urodził się właśnie tu – w Toruniu. Mikołaj Kopernik zasłynął bardzo odważnymi jak na swoje czasy poglądami, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie dzieje się odwrotnie. Do dziś w Polsce mówimy, że Kopernik zatrzymał Słońce, a ruszył Ziemię.

Kopernik urodził się w 1473 roku w kamienicy Pod Lwem przy Rynku Staromiejskim 36. To miejsce jest dzisiaj znane jako Dom Kopernika i jest otwarte dla zwiedzających.

Dom Kopernika w Toruniu
Dom Kopernika w Toruniu (📸Creative Commons)
Mikołaj Kopernik Matejko
Mikołaj Kopernik na obrazie Jana Matejki (📸Creative Commons)

Toruńskie pierniki

Średniowieczny kronikarz Jan Długosz tak pisał o tym co jest w Polsce najlepsze: „Krakowska panna, gdańskie trzewiki i toruńskie pierniki„. Tradycja wypiekania tych słodkich wypieków w Toruniu liczy ponad 700 lat. Toruńskie pierniki były znane w całej Europie. Prawdziwy trening robi się z miodu, jajek, ciemnej mąki i ciemnego cukru z dodatkiem egzotycznych przypraw, takich jak cynamon, goździki, kardamon i lawenda.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu zaprasza dzisiaj wszystkich turystów do poznawania historii tego przysmaku oraz do samodzielnego upieczenia piernika. To naprawdę świetna zabawa!

pierniki toruńskie
pierniki toruńskie
pierniki toruńskie
Tradycyjne pierniki toruńskie (📸MuzeumPiernika.pl)

Aby się ze mną skontaktować, zadzwoń pod numer telefonu:

(48) 606 212 335

Możesz też napisać na adres lzaluski@gmail.com
lub wysłać wiadomość przez formularz kontaktowy.

Napisz wiadomość

    Zapisz się na

    Newsletter

    Możesz się wypisać w każdej chwili.