Pewnie dobrze znacie zaimki osobowe w mianowniku –> ja, ty, on, ona…
W porządku, to proste. Zastanawiasz się nad kolejnymi przypadkami? Spokojnie, to też nie jest trudne!
Zacznijmy od „ja”.
Poza Narzędnikiem (mną) wszystkie pozostałe przypadki mają taką samą formę – mnie! To świetna informacja, prawda? Trzeba tylko pamiętać, że Celownik ma jeszcze drugą formę mi. Mnie używamy w tym przypadku tylko na początku zdania.
Ty ma więcej form. Zauważ, że tym razem 3 przypadki mają również formy akcentowane (na początku zdania). Tych form używamy również po przyimku, np. Czekam na ciebie, Dzwonię do ciebie.
Mężczyźni są podobno skomplikowani. Hmm, przynajmniej w przypadku zaimków jest prawdą, że jest ich najwięcej. Proszę zobaczyć na Biernik i Dopełniacz. Tutaj mamy formy podstawowe (go) oraz formy akcentowane, używane na początku zdania (jego), ale mamy też inne formy, które stawiamy po przyimku (niego). Dobra informacja jest taka, że Biernik i Dopełniacz mają tu takie same zaimki! Możesz powiedzieć: „Kocham go” i „Nie kocham go„.
Formy „ona” są dużo łatwiejsze, bo – na szczęście – jest ich mniej. Zapamiętaj jednak, że tu Biernik i Dopełniacz mają zupełnie inne zaimki osobowe.
„Ono” to na przykład dziecko, ale też: pytanie, auto i okno. Pamiętaj, że w języku polskim zaimek może również zastępować przedmioty. Możesz więc powiedzieć: Mam pytanie lub Mam je (pytanie to ono). Formy „ono” są identyczne z „on” (poza Biernikiem!).
Zaimki osobowe „my” i „wy” są bardzo łatwe! Każdy przypadek ma tylko jedną formę! 👍
Pamiętasz, że „oni” to para lub grupa ludzi z przynajmniej jednym mężczyzną? Świetnie, to teraz zapamiętaj te kilka form dla innych przypadków. Uwaga! Biernik i Dopełniacz znowu mają takie same formy. Super, prawda?
I na koniec – „one”. Tym razem trzeba pamiętać, że Biernik i Dopełniacz mają inne formy – podobnie jak „ona”.