English

Cześć!

Witaj na mojej stronie. Gratulacje. Wiem, że trafienie tu wcale nie było łatwe. Podejrzewam, że było trudniejsze niż sądziłeś. Na swojej stronie witam cię słowami Billa Brysona, znakomitego amerykańskiego popularyzatora nauki, który w książce „Krótka historia prawie wszystkiego” pisze, „że abyś był tu i teraz, biliony błądzących atomów musiały w niezwykle wyszukany i wymagający niewiarygodnej koordynacji sposób połączyć się i stworzyć ciebie„.

No dobrze, starczy tej nauki. Powinienem się przedstawić.

polish language polish flag

Mam na imię Łukasz. Całe zawodowe życie zajmuję się językiem polskim – jako autor tekstów i redaktor, a także nauczyciel języka polskiego dla obcokrajowców i konsultant dla firm w zakresie poprawnej komunikacji biznesowej.

Dziennikarz, redaktor i autor tekstów

Od ponad 15 lat współpracuję z różnymi polskimi mediami. Początkowo jako fotoedytor, dziennikarz i redaktor, a w latach 2013–2018 jako zastępca redaktora naczelnego magazynu popularnonaukowego „Focus”.

Specjalizuję się w tematach technologicznych, historycznych, podróżniczych i motoryzacyjnych, choć szczególnie cenię sobie wywiady z ciekawymi ludźmi z całego świata. Wśród najciekawszych moich rozmówców mogę wymienić Reinholda Messnera – himalaistę i podróżnika, pierwszego zdobywcę korony Ziemi, Jego Wysokość Alojzego II, księcia Liechtensteinu, popularnego iluzjonistę Dynamo, a także wybitnego lingwistę i filozofa Noama Chomsky’ego.

View this post on Instagram

A tymczasem, dokładnie 7 lat temu miałem możliwość przeprowadzić jeden z najdziwniejszych wywiadów w moim życiu ⛰ #reinholdmessner #interview #sudtirol

A post shared by Lukasz Zaluski (@luke.zaluski) on

View this post on Instagram

Już jest @natgeopl Traveler, a w nim m.in. mój tekst o Szczecinie. Przyjeżdżajcie, bo to naprawdę fajne miasto! 🚅🛫🛥🛶📸 #hometown #szczecin #article #traveler #brandnew #magazine #trip #poland #weekend #tourism #cool #followme #nationalgeographic #mycity

A post shared by Lukasz Zaluski (@luke.zaluski) on

Moje artykuły można było przeczytać również m.in. na łamach „National Geographic Traveler Polska”, „Mercedes-Benz magazyn”, „Sekretów Nauki”, czy „Fit&Forma”. Portfolio moich tekstów znajdziesz w zakładce „Publikacje”.

Nauczyciel języka polskiego dla obcokrajowców

Jestem absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, na którym w 2005 roku obroniłem pracę magisterską poświęconą Argentynie. Siedem lat później ukończyłem studia podyplomowe z glottodydaktyki polonistycznej, również na UW. Od tego czasu miałem niesamowitą przyjemność pracować indywidualnie i grupowo z cudzoziemcami nad ich praktyczną znajomością polszczyzny i realiów życia codziennego nad Wisłą. Wśród moich uczniów są ludzie pochodzący z pięciu kontynentów, w tym rezolutne dzieci i nastolatkowie. Ich opinie na temat moich lekcji znajdziesz w zakładce „Opinie studentów.

Praca z obcokrajowcami to moja pasja. Od zawsze interesowałem się lingwistyką, strukturą języka i gramatyką. Dzięki zrozumieniu „jak działa mowa” potrafię przygotowywać objaśnienia trudnych zagadnień i różne ćwiczenia pod potrzeby konkretnego ucznia. Lubię też poznawać nowych ludzi. Jestem ciekawy ich kultury i zwyczajów, a wiedzę na ten temat chętnie zamieniam na informacje o moim kraju.

View this post on Instagram

My people! Oto An, Urmisha, Quan, Ammar, Kundai i Faith z kursu języka polskiego dla początkujących. Cała szóstka trafiła nad Wisłę w poszukiwaniu nowego życia. Choć tęsknią za swoimi krajami, mówią że w Polsce czują się dobrze, a Warszawa jest „bardzo piękna”. Łączy nas wspólne pragnienie rychłego powrotu lata. ☀️ 🇵🇱🇯🇴🇻🇳🇿🇼🇬🇲 #polish #polishlanguage #popolskunet #uczelnialazarskiego #course #school #students #unitedindiversity

A post shared by Lukasz Zaluski (@luke.zaluski) on

View this post on Instagram

Najodważniejsi z moich studentów –> po 4 godzinach bombardowania stopniowaniem przymiotników mieli jeszcze siłę wybrać się na lekcję w terenie! 👍🤓 #lovemyjob #students #heroes #trip #hardday #visiting #university

A post shared by Lukasz Zaluski (@luke.zaluski) on

Dziś przede wszystkim współpracuję z Uczelnią Łazarskiego w Warszawie, gdzie prowadzę lektoraty dla zagranicznych studentów. Jako państwowy egzaminator regularnie biorę udział w przebiegu certyfikowanego egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego przez cudzoziemców.

W pozostałym czasie pomagam indywidualnie warszawskim ekspatom rozwijać ich zdolności komunikacyjne w Polsce – pracowałem m.in. jako prywatny trener językowy pochodzącego z USA prezesa TVN S.A. Udzielam też lekcji online. Jeżeli nie mieszkasz w Polsce, również możesz wygodnie uczyć się ze mną polskiego. Wystarczy komputer i aplikacja Skype. Więcej informacji o lekcjach w internecie znajdziesz tutaj lub bezpośrednio na stronie Italki.

Konsultant języka biznesowego

Jako wieloletni pracownik dużej korporacji wiem, jak łatwo przy opracowywaniu dokumentów biznesowych sięga się po niezrozumiałą nowomowę. W ramach oferty dla firm proponuję m.in. dokładny audyt językowy, czyli weryfikację i korektę stron internetowych, a także dokumentów, formatek, korespondencji, newsletterów, itp. Najczęstsze błędy, które znajduję na stronach www, dotyczą przede wszystkim złej typografii, interpunkcji i – czasami – logiki komunikatu. Tymczasem bezbłędny i staranny język jest nie tylko wizytówką firmy, ale również jasnym komunikatem, że przedsiębiorstwo reprezentuje najwyższe standardy w każdym obszarze. Pomagam również w opracowywaniu tekstów marketingowych i produktowych.

View this post on Instagram

Ten dzień, w którym musisz popracować nad tekstem o pieluchach 😎#thankgoditsfriday #tgf #work #office #redaction #text #editing #shitty #friday #almostweekend #journalism #editor #workinprogress #followme

A post shared by Lukasz Zaluski (@luke.zaluski) on

View this post on Instagram

Dobry research 👉 plan i można zacząć pisać! #myway #story #article #magazine #workworkwork #creativity #schedule #composition #article #deadlineday

A post shared by Lukasz Zaluski (@luke.zaluski) on

Zajmuję się także wyspecjalizowanymi warsztatami i szkoleniami z języka i komunikacji dla pracowników działów, którzy nie tylko tworzą dokumenty skierowane do partnerów zewnętrznych firmy, ale również mają z nimi bezpośredni kontakt. Więcej informacji na temat oferty znajdziesz w zakładce „Oferta dla firm”.

Po godzinach

Swoje zainteresowanie językoznawstwem realizuję, samemu ucząc się języków obcych. Poza językiem angielskim (poziom C1 Advanced potwierdzony egzaminem Oxford Online Placement Test) i łaciną (pisemny egzamin dojrzałości zdany na 5) od wielu lat uczę się hiszpańskiego i francuskiego. W szkole średniej poznałem język niemiecki, choć – niestety– nie pociągnąłem tej nauki. Przez kilka miesięcy uczyłem się także języka tureckiego, który dzięki kosmicznej wręcz regularności, jest moim zdaniem jednym z najbardziej uporządkowanych, a przez to fascynujących systemów językowych na świecie.

Uwielbiam podróże. Każdą wolną chwilę poświęcam na aktywność fizyczną. Od wieli lat uprawiam tenis, crossfit i pływanie.

View this post on Instagram

Pacific Ocean for the first time 🦀 #westcoast #instatravel #trip #love #beach #ocean #handstand #attempt #sandiego #coronado #gymnastics #rest

A post shared by Lukasz Zaluski (@luke.zaluski) on

Na koniec, jeżeli masz ochotę mnie lepiej poznać, posłuchaj rozmowy,
do której zaprosiła mnie Małgorzata Zmaczyńska z „Podcastu Radioaktywnego”.

Aby się ze mną skontaktować, zadzwoń pod numer telefonu:

(48) 606 212 335

Możesz też napisać na adres [email protected]
lub wysłać wiadomość przez formularz kontaktowy.

Napisz wiadomość

    Zapisz się na

    Newsletter

    Możesz się wypisać w każdej chwili.