Dlaczego warto
Starannie zredagowana i bezbłędna korespondencja wychodząca z firmy jest najlepszą wizytówką przedsiębiorstwa. Umiejętność poprawnej komunikacji zapewnia zrozumienie, a także – co nawet istotniejsze – zapobiega potencjalnym błędom w przekazie informacji mogących skutkować błędami biznesowymi.
Dla kogo
Szkolenie powstało z myślą o pracownikach działów marketingu, komunikacji i PR, HR oraz sprzedaży, którzy na co dzień mają kontakt z partnerami zewnętrznymi firmy, zajmują się tworzeniem komunikatów prasowych, korespondencji firmowej, ofert i newsletterów, a także dla osób pragnących rozwinąć umiejętności prostego i poprawnego porozumiewania się.
Czego można się dowiedzieć
W trakcie zajęć zostaną omówione najważniejsze zagadnienia ortograficzne, fleksyjne, składniowe i stylistyczne pomocne w konstruowaniu tekstów i wypowiedzi firmowych – także werbalnych. Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych poświęconych zarówno formie, jak i treści wypowiedzi.
Część zajęć zostanie poświęcona na dyskusję i analizę zapożyczeń językowych. W oparciu o doświadczenia pracowników firmy zostanie również omówiona tzw. korpomowa wykorzystywana jako wewnętrzny kod komunikacyjny w biznesie. Podczas części warsztatowej uczestnicy będą pracować z konkretnymi przykładami komunikacji pisemnej i werbalnej w ich firmie.
Program szkolenia jest dostosowany do uczestników, branży firmy, w której pracują oraz specyfiki działu i zajmowanego stanowiska. Dla przykładu – szkolenie dla pracowników działu PR i komunikacji kładzie większy nacisk na elementy języka dziennikarskiego, zaś szkolenie dla działów sprzedażowych – na skuteczne i poprawne redagowanie ofert.
Jakie tematy mogą być poruszone
- Kultura języka polskiego w korporacji
- Najczęściej występujących błędy językowe w pismach firmowych – omówienie i analiza na konkretnych przykładach
- Rozmowa telefoniczna – podstawowe zasady poprawności językowej
- Quiz poprawności językowej – autodiagnoza własnych problemów językowych
- Zasady stylistyczne i sposoby trafnego redagowania myśli
- Analiza tekstu pod względem przydatności i stosowności użytych w nim środków językowych
- Przykłady złych i dobrych komunikatów PR
- Elementy języka dziennikarskiego przydatne podczas redakcji tekstu firmowego (leady, odwrócona piramida, zasada 5W)
- Ortografia – wielka litera, odmiana nazwisk, używanie liczebników i dat – przypomnienie podstawowych zasad i sposoby ich skutecznego zapamiętania
- Firmowe dyktando – zabawa mająca na celu wykrycie najpowszechniejszych błędów w zapisie terminologii biznesowej
- Interpunkcja – jak unikać błędów i dlaczego warto znać różnice między myślnikiem a dyzwizem
- Gramatyka – przypomnienie często zapominanych reguł tworzenia poprawnych wypowiedzi
- Struktura pisma i standaryzacja tekstu
- Układ na stronie i czcionka
- Zwroty grzecznościowe